Skip to content

20 Belle-Oaks LaneBelleville, NJ 07109

Built 2004

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block5401
Lot9
QualifierC0020
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class39
DescriptionTNHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
16%
Improvement Value:$262,400
84%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,599+3.0%
2024$12,227+3.1%
2023$11,856+1.4%
2022$11,693+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 20190, Page 57476

Property Sale

Sale
$229,500

From:

To:

DeedBook 20180, Page 68653Recorded8/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2004