Skip to content

16 Mertz AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block5403
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,900
49%
Improvement Value:$124,500
51%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+3.0%
2024$9,605+3.1%
2023$9,313+1.4%
2022$9,185+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5899, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1926