Skip to content

19 Belmohr StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block5501
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
46%
Improvement Value:$156,300
54%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,672+3.0%
2024$11,327+3.1%
2023$10,983+1.4%
2022$10,832+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20190, Page 20710

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 6006, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1937