Skip to content

165-169 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block5603
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,200
57%
Improvement Value:$135,500
43%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+3.0%
2024$12,200+3.1%
2023$11,829+1.4%
2022$11,667+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 12388, Page 3007

Property Built

Built

Year Built: 1929