Skip to content

157 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block5603
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,400
51%
Improvement Value:$128,200
49%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,470+3.0%
2024$10,161+3.1%
2023$9,852+1.4%
2022$9,717+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$304,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 12096, Page 3898

Property Built

Built

Year Built: 1927