Skip to content

143 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block5603
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
47%
Improvement Value:$160,400
53%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,317+3.0%
2024$11,953+3.1%
2023$11,590+1.4%
2022$11,431+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929