Skip to content

131 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block5603
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
50%
Improvement Value:$122,900
50%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,845+3.0%
2024$9,554+3.1%
2023$9,264+1.4%
2022$9,137+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft1,468DeedBook 20170, Page 96837

Property Built

Built

Year Built: 1927