Skip to content

94 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 1, 1995

Property Information

Block5604
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,200
45%
Improvement Value:$170,000
55%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,430+3.0%
2024$12,063+3.1%
2023$11,696+1.4%
2022$11,536+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 5390, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1927