Skip to content

259-261 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block5802
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2SF4G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
28%
Improvement Value:$337,400
72%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,971+3.0%
2024$18,411+3.1%
2023$17,852+1.4%
2022$17,607+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927