Skip to content

1 Parkside DriveBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$393,500
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block5803
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
35%
Improvement Value:$162,600
65%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,083+3.0%
2024$9,785+3.1%
2023$9,488-2.8%
2022$9,758+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$393,500

To:

Sq Ft1,890DeedBook 20160, Page 52378

Property Sale

SaleMulti
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 12474, Page 7097Recorded12/20/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1927