Skip to content

273 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2003

Property Information

Block6302
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,300
45%
Improvement Value:$163,000
55%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+3.0%
2024$11,597+3.1%
2023$11,245+1.4%
2022$11,091+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941