Skip to content

342 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block6403
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$158,400
52%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,236+3.0%
2024$11,875+3.1%
2023$11,514+1.4%
2022$11,356+5.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013457-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,875DeedBook 20191, Page 7276Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12438, Page 5399

Property Built

Built

Year Built: 1920