Skip to content

134 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block6502
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
53%
Improvement Value:$128,500
47%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+3.1%
2024$10,455+3.2%
2023$10,129+1.4%
2022$9,987+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922