Skip to content

42-44 Clinton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2006

Property Information

Block6706
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF7G 1FAM+WHSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,200
53%
Improvement Value:$123,300
47%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+0.6%
2024$10,439+3.1%
2023$10,121+1.4%
2022$9,983+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892