Skip to content

43 Bridge St, Unit 2Belleville, NJ 07109

Built 2016

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block6706
Lot21
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37.5
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
27%
Improvement Value:$192,300
73%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,579+3.0%
2024$10,266+3.1%
2023$9,954+1.4%
2022$9,818+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,616DeedBook 20220, Page 89297

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 20160, Page 29290

Property Built

Built

Year Built: 2016