Skip to content

28-32 Clinton StreetBelleville Twp, NJ 02414

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block6706
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
93%
Improvement Value:$6,800
7%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,178+3.0%
2024$4,055+3.1%
2023$3,932+1.4%
2022$3,878+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 20250, Page 19041