Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
38-40 Clinton StreetBelleville Twp, NJ 02414
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2006
Property Information
Block6706
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67
Building Details
Building Class---
DescriptionSCRAP YARD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$121,800
99%
Improvement Value:$1,200
1%
Total Assessment$123,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,961 | +3.0% |
| 2024 | $4,814 | +3.1% |
| 2023 | $4,668 | +1.4% |
| 2022 | $4,604 | +5.7% |
Property History
No events match the selected filters.