Skip to content

216 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2019

Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block6801
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description1SCB 7/11
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,500
62%
Improvement Value:$285,300
38%
Total Assessment$752,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,360+3.0%
2024$29,465+3.1%
2023$28,569+1.4%
2022$28,177+5.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 20160, Page 94052