Skip to content

240 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 3, 2009

Property Information

Block7001
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$130,200
49%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+3.0%
2024$10,380+3.1%
2023$10,064+1.4%
2022$9,926+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 12227, Page 5472

Property Built

Built

Year Built: 1919