Skip to content

5 Montgomery Street U-B8Belleville, NJ 07109

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block701
Lot7
QualifierC0026
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage6.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$149,200
75%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+12.9%
2024$7,116+3.1%
2023$6,899+1.4%
2022$6,805+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,126DeedBook 20221, Page 3839

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,126DeedBook 20200, Page 37626Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6268, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1985