Skip to content

730 Mill Street Unit F-6Belleville, NJ 07109

Built 1985

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block701
Lot7
QualifierC0072
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage6.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$127,600
72%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+3.0%
2024$6,951+3.1%
2023$6,740+1.4%
2022$6,648+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,126DeedBook 20200, Page 3837

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 12237, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 1985