Skip to content

406-408 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block7105
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
48%
Improvement Value:$153,900
52%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,857+3.0%
2024$11,507+3.1%
2023$11,157+1.4%
2022$11,004+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 20240, Page 39568

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 20180, Page 73006Recorded8/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$397,500
DeedBook 6137, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1922