Skip to content

115 White Oak TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block7301
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
60%
Improvement Value:$104,700
40%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,474+3.0%
2024$10,165+3.1%
2023$9,856+1.4%
2022$9,721+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 20190, Page 20647

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12413, Page 8803

Property Built

Built

Year Built: 1942