Skip to content

680 Union Avenue Unit C-2Belleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block7304
Lot1
QualifierC0014
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage1.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,000
74%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,743+3.0%
2024$7,515+6.8%
2023$7,036+1.4%
2022$6,937+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 20220, Page 28124

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,038DeedBook 20220, Page 28124Recorded3/21/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5458, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1990