Skip to content

680 Union Avenue Unit E-4Belleville, NJ 07109

Built 1990

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block7304
Lot1
QualifierC0028
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$145,800
74%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+3.0%
2024$7,664+3.1%
2023$7,431+1.4%
2022$7,329+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,038DeedBook 20240, Page 31094

Property Sale

Sale
$242,050

From:

To:

Sq Ft1,038DeedBook 20200, Page 60647Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5285, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1990