Skip to content

14 Berton PlaceBelleville, NJ 07109

Built 2001

Last Sale Price
$322,745
Last Sale Date
Aug 31, 2002

Property Information

Block7305
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,300
28%
Improvement Value:$366,200
72%
Total Assessment$508,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,508+3.0%
2024$19,903+3.1%
2023$19,298+1.4%
2022$19,033+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$322,745

To:

Sq Ft2,580DeedBook 5919, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 2001