Skip to content

112 Mill Street Unit C

Belleville, NJ 07109

Built 1980

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block7502
Lot18
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,300
62%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,433+3.0%
2024$7,214+3.1%
2023$6,994+1.4%
2022$6,898+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,064DeedBook 20240, Page 54035

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5351, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1980