Skip to content

112 Mill Street Unit H

Belleville, NJ 07109

Built 1980

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block7502
Lot18
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,300
62%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,433+3.0%
2024$7,214+3.1%
2023$6,994+1.4%
2022$6,898+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000

To:

Sq Ft1,064DeedBook 20180, Page 46191

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 14972Recorded2/20/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6019, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1980