Skip to content

48 Hornblower Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$278,500
Last Sale Date
Apr 27, 2005

Property Information

Block7701
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,700
42%
Improvement Value:$156,800
58%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,869+3.0%
2024$10,548+3.1%
2023$10,228+1.4%
2022$10,087+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$278,500

To:

Sq Ft1,366DeedBook 6196, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1953