Skip to content

74 High StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block7805
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,400
46%
Improvement Value:$140,500
54%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+3.0%
2024$10,133+3.1%
2023$9,825+1.4%
2022$9,691+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6101, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920