Skip to content

43 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block7902
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,100
37%
Improvement Value:$159,000
63%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+3.0%
2024$9,945+3.1%
2023$9,643+1.4%
2022$9,511+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 5923, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1908