Skip to content

33 Tappan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block7903
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$146,300
52%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,345+3.0%
2024$11,010+3.1%
2023$10,675+1.4%
2022$10,529+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,575DeedBook 5851, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1922