Skip to content

14 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block7906
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
44%
Improvement Value:$171,900
56%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+3.0%
2024$12,012+3.1%
2023$11,647+1.4%
2022$11,487+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft2,067DeedBook 12458, Page 565

Property Sale

Sale
$368,800
DeedBook 12090, Page 330

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6050, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1917