Skip to content

463 Washington Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1999

Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block7907
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description1SB2G BANK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,090
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
30%
Improvement Value:$881,500
70%
Total Assessment$1,262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$62,157+3.0%
2024$60,323+3.1%
2023$58,489+1.4%
2022$57,687+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1999