Skip to content

491 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block7908
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description1SCB JIFFY LUBE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
29%
Improvement Value:$341,300
71%
Total Assessment$480,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,387+3.0%
2024$18,815+3.1%
2023$18,243+1.4%
2022$17,993+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987