Skip to content

126 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block8101
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,900
51%
Improvement Value:$127,600
49%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506+3.0%
2024$10,196+3.1%
2023$9,886+1.4%
2022$9,751+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917