Skip to content

62-64 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block8402
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
33%
Improvement Value:$252,300
67%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,281+3.0%
2024$14,830+3.1%
2023$14,379+1.4%
2022$14,182+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 6260, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1952