Skip to content

27-29 King StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block8403
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description4 UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,722
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
22%
Improvement Value:$593,900
78%
Total Assessment$757,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,534+3.0%
2024$29,633+3.1%
2023$28,732+1.4%
2022$28,338+126.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937