Skip to content

32 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2000

Property Information

Block8502
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
DescriptionUSED CAR LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
88%
Improvement Value:$16,300
12%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,497+3.0%
2024$5,335+3.1%
2023$5,173+1.4%
2022$5,102-13.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000