Skip to content

63 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block8506
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
36%
Improvement Value:$170,800
64%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+3.0%
2024$10,446+3.1%
2023$10,129+1.4%
2022$9,990+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887