Skip to content

44 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 2018

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block8605
Lot1.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class45
DescriptionNEW 2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
30%
Improvement Value:$298,500
70%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,209+3.0%
2024$16,701+3.1%
2023$16,193+1.4%
2022$15,971+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 20230, Page 43596

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12320, Page 6917