Skip to content

189 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 20, 2003

Property Information

Block8607
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,129
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
38%
Improvement Value:$157,200
62%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+3.0%
2024$9,910+3.1%
2023$9,609+1.4%
2022$9,477+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,129DeedBook 5975, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1897