Skip to content

246-248 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block8701
Lot6.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW BLD/PATIRLA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,712
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,600
21%
Improvement Value:$769,800
79%
Total Assessment$974,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,298+3.0%
2024$38,138+3.1%
2023$36,978+1.4%
2022$36,472+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013