Skip to content

376-380 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 7, 2005

Property Information

Block8801
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description3SF STORES+3AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,158
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,600
27%
Improvement Value:$356,500
73%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,685+3.0%
2024$19,104+3.1%
2023$18,523+1.4%
2022$18,270+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,158DeedBook 6176, Page 378

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5977, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1917