Skip to content

199 Valley StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block8801
Lot36.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,888+3.1%
2024$2,802+3.1%
2023$2,717+1.4%
2022$2,680+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12291, Page 5966

Property Built

Built

Year Built: 1897