Skip to content

331-333 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 24, 2002

Property Information

Block8904
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,674
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,300
32%
Improvement Value:$289,300
68%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,164+3.0%
2024$16,658+3.1%
2023$16,152+1.4%
2022$15,930+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft3,674DeedBook 5927, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1887