Skip to content

6 Essex Street Unit F-29Belleville, NJ 07109

Built 1987

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block8905
Lot38
QualifierC0029
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
37%
Improvement Value:$120,200
63%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,671+3.0%
2024$7,444+9.3%
2023$6,808+1.4%
2022$6,715+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft900DeedBook 20230, Page 19514

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5851, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1987