Skip to content

14-22 Main Street RrBelleville, NJ 07109

Vacant Land

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 30, 1998

Property Information

Block9303
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning4B
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$432,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$432,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,447+3.0%
2024$16,932+3.1%
2023$16,417+1.4%
2022$16,192+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 5549, Page 257