Skip to content

55-59 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Industrial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Feb 11, 2011

Property Information

Block9402
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,574
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
32%
Improvement Value:$274,600
68%
Total Assessment$401,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,184+3.0%
2024$15,707+3.1%
2023$15,229+1.4%
2022$15,021+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft5,574DeedBook 12299, Page 3819

Property Built

Built

Year Built: 1917