Skip to content

81 Stephens Street(Block 9403 Lot 1.01)Belleville, NJ 07109

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block9403
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class10
DescriptionNEW QUICK CHECK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,168,500
74%
Improvement Value:$400,000
26%
Total Assessment$1,568,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,258+3.7%
2024$60,980
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980